Monday, March 15, 2010

Know your price points!

My hubby went out to the store today to pick up some dog food.  We have one picky beagle and one that will eat anything.  Anyway, I digress.  We needed to get just a small bag of food to mix in with the brand that our one dog won't eat.  I sent him to Ridley's as most of their prices seem to be better than a lot of the other grocery stores.  The dog food was $1.14 a pound.  He was pretty sure that the dog food at Walmart was less expensive for the same brand. He decided to do the running and see if it was and most definitely, it was at $.86 per pound.

I had just the reverse experience with purchasing some deodorant that I was sure would be lower in price at Walmart and it was more expensive than at Ridley's.

So what I am trying to encourage is for you to start a Price Point Book or spreadsheet.  This will help you keep track of the most common items you purchase by brand, size and store.  It takes some time to set up, but it will help you in the long run.  Purchase a cheap notebook (or you may have one that was half used by one of your children at school last year and they refuse to finish out the book) or set up a spreadsheet on the computer. 

The Savvy Shopper has a great start for the products SHE purchases located here: Savvy Shopper Price Point List.  You do need to be a registered user of the Savvy Shopper Website to see the list. I am a moderator on the Savvy Shopper site and LOVE IT! 


No comments:

Post a Comment